پادکست مدکست هفته اول سال 1398
اخبار پزشکی
اخبار پزشکی

دوستان سلام

به مدکست هفته ی اول سال 1398 خوش آمدید

مدکست، پادکستیه با موضوع اخبار صنفی پزشکان ایرانی که در بستر وب سایت شیفت شب منتشر می شود.

شما می تونید مدکست رو از Shifteshab.com، Shenoto.com، Tehranpodcast.ir،اپل پادکست، گوگل پادکست بشنوید

تعرفه های پزشکی سال 98

خبر اولی که توی این اواخر سال هم خیلی داغ بود و ما امشب اصلی ترین پروندمون رو به اون اختصاص دادیم، موضوع تعرفه های پزشکی توی سال 98 بود.

بالاخره تعرفه های پزشکی سال 98 توی لحظات آخر سال 97 و با ویدئو چک توی هیئت دولت تصویب شد که البته همین که مثل سالهای قبل قبل زا شروع سال تعرفه ها تعیین شده خیلی هم جای شکر داره. خلاصه اینکه تعرفه ها توی بخش خصوصی 13 و توی بخش دولتی 10 درصد افزایش پیدا کرده. ایشون البته این نکته رو هم پذیرفتن که این درصد ها واضحا از درصد تورم کمتره، ولی این نکته رو هم گفتن که این مهم با همکاری مسئولین بخش خصوصی و با هماهنگی اونها انجام شده. وزیر بهداشت اشاره کردن که توی جلساتشون با مسئولین و نمایندگان بخش خصوصی تونستن به این تفاهم برسن که سال 98 سال سودآوری بخش خصوصی نیست و نباید شرایط رو از اینی که هست بر مردم سخت تر کرد.

ماجرا از کجا شروع شد؟

همه ی این اتفاقات در شرایطی افتاده که خیلی از فعلین صنفی پزشکی توی هفته های و طی نامه ها و مطالب متعددی خواستر رشد متناسب با تورم تعرفه ها شده بودن. از جمله ریاست سازمان نظام پزشکی که طی نامه ای دبیر شورای عالی بیمه سلامت خواستار رشد تعرفه های پزشکی سال 98 بر اساس تورم و رشد حقوق و دستمزد شده بودن. ایشون در جایی از نامه شون اشاره کردن که ” بدیهی است که فاصله زیاد تعرفه‌های مصوب با تعرفه‌های واقعی خدمات در یک سال به سادگی قابل جبران نیست و این فاصله انباشته برای مؤسسات درمانی و ارائه‌دهندگان خدمات موجب مشکلات عدیده‌ای شده است.”. ایشون همچنین در یک جای دیگه ای از نامه شون به نکته ی مهمی اشاره کردن که می تونه دغده ی بسیاری از شما همکاران عمومی باشه و به درستی اشاره کردن که ” در ضمن با عنایت به ثابت ماندن ارزش خدمات در سال 95 و عدم جبران مؤثر آن در سال 96 و 97 در سرانه‌ی پزشکان شهری جهت حفظ مسیر نظام ارجاع و پزشکی خانواده حداقل میزان رشد 40 درصد مورد انتظار می‌باشد.”

 کمی قبل از این نامه ی رئیس سازمان نظام پزشکی،  نایب رییس شورای عالی نظام پزشکی (دکتر علیرضا اسپید نایب ) با اشاره به اینکه در تعیین تعرفه‌های پزشکی باید حداقل تورم رسمی موجود در جامعه لحاظ بشه گفتن که پیشنهاد نظام پزشکی برای تعرفه‌ها افزایشی بین 20 تا 30 درصد است و یقیناً نباید کمتر از 20 درصد باشد.

اصلاح وضعیت معیشتی رزیدنتا و پزشکای طرحی

وزیر بهداشت درخصوص ارتقای وضعیت معیشت رزیدنتا و پزشکای طرحی گفتن که به دنبال این هستم این وضعیت رو را اصلاح کنیم.
ایشون البته نگفتن که این وضعیت دقیقا چجوریه، چه جوری باید بشه یا اینکه ایشون می خوان چیکار کنن. ولی به هر حال گفتن باید اصلاح بشه . . .

باید به سمت نشاط آفرینی حرکت شود

وزیر بهداشت این هفته توی نشست خبریشون اشاره کردن که وضعیت بهداشت روان توی جامعه ی ایران بسیار آشفاه ست و با اشاره به برنامه هایی که حدود 30 سل قبل و زمنی که معاون بهداشتی وزارتخونه بودن درباره ی پیشگیری از اختلالات روانی انجام دادن، اظهار کردن که قراره دوباره این برنامه ها از سر گرفته بشه. ایشون همچنین گفتن که جداسازی بیماران روانی که امروزه در بسیاری از استان ها اتفاق میوفته یکی از اصلی ترین مشکلاتی که بر سر راه این موضوع وجود داره و تایید کردن که وزارتخانه برنامه های وسیعی برای توسعه ی بخش های روانپزشکی در کنار سایر بخش های درمانی داره.

جزییات تحول اقتصادی در طرح تحول سلامت                         

دکتر نمکی این هفته درباره ی تغییرات احتمالی توی جذییات طرح تحول نظام سلامت اطلاع رسانی کردن و در این باره فرمودن که نیاز اساسی به اصلاحات مالی توی طرح تحول دیده می شه و برای این کار کارگروهی هم تشکیل شده ولی با این وجود میزان پرداختی از جیب مردم تغییری نمیکنه. احتمالا منظور ایشون از میزان پرداختی صدالبته درصد پرداختی بوده چون با افزایش تعرفه ها خود به خود میزان پرداختی از جیب مردم عزیز هم تغییر خواهد کرد. حالا نکته ی دیگه ای که ایشون اشاره کردن این هستش که برای مدیریت مالی موضوع 3 تا پکیج مدنظر دارن که عبارتن از: کاهش پرداخت از جیب بیماران، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و مهمتر از همه برای شما همکاران عزیز، ماندگاری طبیب در نقاط کمتر برخوردار که البته گفتن مدل جدیدی رو هم به این منظور درنظر خواهند داشت و اضافه کردن که از این به بعد این سه بسته به شدت حمایت می شن.

تعیین مالیات پزشکان باید براساس مبانی عادلانه و محترمانه باشد

رییس کل سازمان نظام پزشکی این هفته اخبار مالیاتی هم برای پزشکان داشتن و گفتن تعیین مالیات باید عادلانه و محترمانه باشه. ایشون گفتن که طی سال آینده مقرر شده که طی جلساتی با تشکیل کمیته ی مشترکی از  نظام پزشکی، امور مالیاتی، وزارت بهداشت، مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به این موضوع رسیدگی بشه.

ماجرا از کجا شروع شد؟

ظاهرا ماجرا از این قراره که یه مدت پیش توی صحن علنی مجلس گزارشی از وضعیت فرار مالیاتی پزشکان از طرف مرکز پژوهش ها قرائت می شه که بعدا با اعتراض دکتر ظفرقنی ریاست نظام پزشکی مواجه میشه که این گزارش ها صحت نداره. گزارش از این قرار بوده که نماینده ی مشهد در جلسه ی علنی مجلس با اشاره به گزارش مرکز پژوهش ها گفته که پزشکان ایرانی 6700 میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند که وقتی از ایشون جویا میشن که منبعتون چیه به یک جمله از گزارش مرکز پژوهش ها اشاره می کنن که این جمله از این قراره، ” مقدار واقعی مالیات پزشکان حداقل ۶۷۰۰ میلیارد تومان در سال تخمین زده شده است؛ در حال حاضر بسیاری از پزشکان به فرار مالیاتی متهم هستند.”. حالا چطور از این جله می شود برداشت کرد که پزشکان 6700 میلیارد تومان فرار مالیاتی دارن رو باید از اون نماینده ی محترم پرسید. حالا رئیس سازمان نظام پزشکیه معترضه که این گزارش های غیر واقعی باعث تخریب اذهان عمومی و نمایندگان مجلس نسبت به پزشکان شده.

خلاصه حالا سازمان های مربوطه قراره که در سال آینده بشینن و به بررسی وضعیت مالیاتی ماها بپردازن!!!!

و اما خبر آخر اینکه:
مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت، تصادفات جاده ای را هشتمین عامل مرگ و میر در دنیا اعلام کرد.
دکتر محمداسماعیل مطلق با اعلام این خبر گفتن که سالانه 1.35 میلیون نفر در دنیا بر اثر تصادفات و حوادث ترافیکی و جاده ای میمیرن . ایشون همچنین گفتن که تصادفات اولین عامل مرگ و میر کودکان 5 تا 14 ساله و همچنین جوانان 15 تا 29 ساله است. ایشون با اشاره به حجم وسیع سفرها ی نوروزی گفتن که رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی و بررسی نقص فنی در خودرو دو مولفه اصلی برای کاهش سوانح رانندگیه که مدکست امیدواره شما پزشکان عزیز هم با رعایت این نکات از جان و مال خودتون و خونوادتون محافظت کنید.

تا مدکستی دیگر، در پناه حق

درباره ahmadfotoohi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *