اخبار پزشکی
اخبار پزشکی

دوستان سلام

به مدکست هفته‌ی دوم سال 1398 خوش‌آمدید

مدکست، پادکستیه با موضوع اخبار صنفی پزشکان ایرانی

شما می تونید مدکست رو از Shifteshab.com، Shenoto.com، Tehranpodcast.ir،اپل پادکست، گوگل پادکست، پادکست ادیکتز بشنوید.

و ما رو در تمامی شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

خبر اولی که توی این شروع سال خیلی ذهن همه رو به خودش مشغول کرده، اخبار تأسف‌برانگیز مربوط به سیل اخیر هستش.

امدادرسانی نظام پزشکی گرگان

طبیعتاً و برحسب وظیفه توی همون شروع واقعه نظام پزشکی گرگان با همکاری انجمن پزشکای عمومی، انجمن داروسازان و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گرگان ستاد بحران تشکیل دادند و امدادرسانی رو شروع کردن. یکی از مهم‌ترین کارایی که توی گرگان انجام‌شده بود با توجه به تعطیلات سال نو، شیفت بندی دقیق متخصصین برای کمک‌رسانی ویزیت بیمارا بوده. حتی متخصصین شهرستان گمی‌شان با قایق به نقاطی که لازم بوده رفتن و خدمات خودشون رو ارائه دادن مدکست به این وسیله از همه‌ی این همکاران دلسوز و خدمتگزار تشکر میکنه.

از طرف دیگه جناب آقای دکتر فاضل، ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفتن که تاکنون بیشتر از 6000 ویزیت در این چند شهرستان انجام‌شده و خوشبختانه هیچ مورد بیماری واگیردار، عفونی و التور (وبا) گزارش نشده است.

ایشون همچنین گفتن که برای حفاظت از مادران باردار همه‌ی این مادران که تاکنون 132 نفر بودن رو توی کمپ‌های ویژه اسکان دادن که تا حالا بیشتر از 10 نفر از اونها با موفقیت وضع حمل هم کردن. ایشون همچنین از انجام بیش از 106 مموریت اورژانس زمینی و بیش از 15 مأموریت اورژانس هوایی خبر دادن.

ابعاد وسیع موضوع

اما با توجه به ابعاد وسیع قضیه که فقط محدود به گلستان هم نبود، کار فقط محدود به دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌های درگیر و نظام پزشکی اون استان‌ها نشد و وزارتخونه هم به‌صورت بالادستی اقدامات وسیعی رو شروع کرده.

اولین اقدام وزارتخونه تشکیل EOC یا مرکز هدایت عملیات بحران بود که با حضور همه اعضای این کارگروه تشکیل و اقدامات انجام‌شده بررسی شد و تقسیم وظایف بین کمیته‌های این کارگروه انجام شد.

مرکز سلامت محیط وزارتخونه هم تیم‌های عملیاتی بهداشت محیطش رو که مشغول اجرای برنامه سلامت نوروزی بودن توی استان‌های درگیر سیل به سمت اقدامات کنترل عوامل محیطی اثرات سیل ازجمله تأمین و توزیع آب آشامیدنی سالم و بهداشتی کرده.

دکتر جنیدی گفتن با توجه به اینکه استان‌های گلستان، مازندران، فارس، لرستان، کرمانشاه، خوزستان، ایلام و کهگیلویه و بویر‌احمد درگیر سیل هستند گفتن که تعداد جمعیت تحت پوشش خدمات بهداشت محیط 3307209  نفر و تعداد خانوار تحت پوشش خدمات بهداشت محیط 206533 خانوار هستش که این اهمیت موضوع بهداشت محیط رو چند برابر میکنه. اما خوشبختانه اعلام کردن که تاکنون موردی از وبا یا بیماری‌های عفونی جدی هم دیده نشده.

گزارش پزشکی قانونی

اما این وسطا اخبار مربوط به پزشکی قانونی بود که توجه همه رو به خودش جلب کرد. گزارشی که بیان کرده که توی موج دوم بارندگی‌ها ۱۹ نفر در شهر شیراز (استان فارس)، ۱ نفر توی خوزستان، ۱ نفر توی کهگیلویه و بویراحمد، ۵ نفر گلستان (واژگونی قایق)، ۲ نفر در استان لرستان (ریزش آوار)، ۱ نفر توی استان سمنان و ۱ نفر هم در سرپل ذهاب استان کرمانشاه براثر وقوع سیل جان خودشون رو از دست دادن.

این درحالیه که توی موج اول بارش ها هم  ۹ نفر در استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی جان خود را از دست داده بودن.

مدکست از این تریبون ابراز تأسف و همدریش رو به تمامی جانباختگان این حادثه اعلام میکنه و از زحمات تمامی کادر بهداشتی درمانی کشور در این مدت تقدیر میکنه.

خبر دوم اعلام آمار مربوط به قصور پزشکی توی سال 97 بود

این هفته دکتر شجاعی ریاست پزشکی قانونی کشور آمارهای مربوط به پزشکی قانونی رو توی سال 97 اعلام کردن که بر این اساس بیشترین مورد شکایت در قصور پزشکی را در حوزه جراحی زنان و زایمان وجود داشته.
 دکتر شجاعی گفتن که آمار قصور پزشکی توی سال گذشته ۸۵۶۵ مورد بوده که ۴۶۴۸ مورد تبرئه شدن و ۳۹۱۷ مورد محکوم شدن؛ همچنین پرونده‌هایی که منجر به فوت شدن ۱۹۴۹ مورد بوده که ۹۲۵ مورد محکومیت و ۱۰۲۴ مورد تبرئه شدن.

از لحاظ استانی

هم طبق معمول استان تهران در راس پرونده‌های قصور پزشکی قرار داره و بعدش آذربایجان شرقی و خراسان رضویهستن. اما کمترین قصور پزشکی رو توی استان‌های هرمزگان، بوشهر و خراسان شمالی داشتیم.
از لحاظ رشته ای هم همونطور که گفتیم بالاترین آمار مربوط به رشته زنان و زایمان و بعد از اون به ترتیب رشته های جراحی عمومی و دندان پزشکی  بوده. از طرف دیگه پزشکای عمومی هم ۷۷۰ مورد پرونده قصور پزشکی داشتن که ۵۳۹ مورد محکوم و ۲۳۱ مورد تبرئه شدن که این خودش درصد بالاییه و نشون میده که پزشکای عمومی ما باید بیشتر حواسشون رو جمع کنن، چون آمار نشون میده که درصورت بروز قصور و رفتن پرونده به پزکشی قانونی اونا تنها 30 درصد احتمال تبرئه شدن دارن.

خبر سوم

اینکه این هفته نماینده ی فسا توی مجلس حرف جالبی زدن و گفتن که نظام پزشکی نمیتونه از حقوق پزشکا دفاع کنه. ایشون گفتن ظاهرا کار نظام پزشکی محدود شده به اینکه برای پزشکا طرح ترافیک بگیره و یا بعضی از مسائل رفاهی رو که شرکت ها اعلام میکنن رو پیگیری کنه.

ماجرا از این قراره که ظاهرا آقای دکتر نمکی وزیر جدید، به ریاست نظام پزشکی آقای دکتر ظفرقندی نامه ای میدن در خصوص برخی اصلاحات و رفع کاستی های قانونی که ظاهرا این نماینده ی مجلس از این نامه به معنای نوعی اعمال نفوذ وزیر در یک سازمان صنفی برداشت کردن و یاد همه‌ی کم کاری  های افتادن که این سالها نظام پزشکی انجام داده. ایشون اشاره کردن که ما به عنوان مجلس یک بار حتی حق تعیین تعرفه ها رو به نظام پزشکی دادیم اما ظاهرا به علت همون محدودیتها این حق فورا از نظام پزکشی صلب شد و گفتن نظام پزشکی بعضی جاها در مورد مسائلی که لازمه مداخله کنه حتی اظهار نظر هم نمیکنه چه برسد به اقدام.

و اما خبر چهارم، توسعه ی پردیس های خودگردان پزشکیه

بله این هفته جناب آقای سید جواد ساداتی نژاد که نماینده مجلس هستن، همینجوری هوس کردن که بگن بهترین راهکار برای نگه داشتن دانشجوهایی که میرن خارج از کشور پزشکی می خونن توسعه ی پردیس های خودگردانه که بعضی از دانشگاه‌های علوم پزشکی هنوز اون رو مستقر نکردن. ایشون که عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس هم هستن البته اشاره ای نکردن که اون چند دانشگاهی هم که بیشتر از ظرفیت خودشون و در قالب پردیس های خود گردان پذیرش انجام دادن دقیقا چه وضعیتی از لحاظ آموزشی و کیفی دارن که ما بهشون پیشنهاد می کنیم حتما نظر روسای این دانشگاه ها و دانشجویان و استیدش رو هم جویا بشن.

اما معرفی کنگره های هفته:

26 امین گنگره بی المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران 10 تا 13 اردیبهشت با ریاست دکتر محسن فروغی پور و تحت حمایت انجمن متخصصان مغز و اعصاب ایران در هتل المپیک برگزار میشه.

اولین همایش ملی اختلالات شایع جسمی، روانی و رفتاری کودکان و اثرات آن بر جامعه توی تاریخ 21 شهریور توی دانشگاه آزاد واحد فیروزآباد برگزار میشه که تحت حمایت پایگاه سیویلیکا هم هستش.

درباره ahmadfotoohi

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *